Prohledat tento blog

2023-05-28

ČCE povolila žehnání stejnopohlavním párům

AI připravila obrázky na téma:
Evangelický farář žehná
stejnopohlavnímu páru,
a to ve stylu Tizianově.
Komentář k rozhodnutí letošního (2023) zasedání 36. Synodu Českobratrské církve evangelické ze dne 27. 5. 2023.

Těžko čekat v době války za našimi humny, že půjde o nějakou mediální senzaci, ale na křesťanském rybníčku se vlny určitě vzedmou. To, co usnesla ČCE, se sice týká jen jí, a ještě velmi korektně, ale cokoliv jeden křesťan udělá, cokoliv usnese jedna církev, bude vnímáno jako maxima pro ostatní. Zkrátka a dobře, letošní zasedání 36. Synodu této církve povolilo 47 hlasy synodálů ze 60 svým duchovním žehnat stejnopohlavním párům.


V té církvi už diskuse o této problematice, tedy ne jen žehnání, ale vůbec o vztahu k lásce osob stejného pohlaví, probíhá zhruba od roku 2000. Tedy probíhá, vzhledem k tomu, jak je to doopravdy, by se ona diskuse mohla dát do uvozovek. V situaci, kdy na sebe dva tábory štěkají své pravdy, se o diskusi hovořit nedá, leda o pokleslém diskursu. Především tu oboustranně chybí vůle tu druhou stranu vnímat. Tím jsem se zabýval v jiných příspěvcích, takže jen připomenu, že ČCE už v minulosti vydala několik (3, ale možná i více) dokumentů, které vstřícnost vůči stejnopohlavním párům vyjadřovaly. Fakticky však část (a ne malá) členů této církve, včetně duchovních, to brala jako úlet. Ještě nedávno prohlašoval jistý farář, že se to stalo jen díky jakési "pražské bublině", vahou autorit ETF UK, ale Morava je dnes sebevědomější, dnes už by to neprošlo. Tak, druhý důkaz, že už ani Morava není, co bývala ... Dalo se čekat, že to přešlapování na místě, kdy jeden sporný dokument střídal druhý, musí mít nějaké pokračování. Sporné jsou v tom smyslu, že vyjadřují stanovisko církve, se kterým se však významná část evangelíků neztotožnila.


Na přesné znění tohoto nového dokumentu si budeme muset počkat, až bude mezi ostatními zde. Mediální interpretace však dává tušit několik bodů:

  • Dokument nepřikazuje, ale povoluje,
  • zdůrazňuje, že duchovní nejsou nuceni, pokud se to jejich svědomí příčí, stejnopohlavním párům žehnat.
  • Nemluví o manželství!
  • Poprvé přiznává, že v této otázce nepanuje mezi evangelíky shoda.

Už nyní se na internetu objevují negativní až pobouřené reakce. Samozřejmě i ty pozitivní a nadšené. Pokud je na něm pro mě něco nového, je to právě poslední bod: konečně, i když váhavě, se zde říká, že ČCE nedospěla v této věci ke shodě. Tvrdí, že "diskuse stále probíhá".

Kdybych si měl představit skutečné řešení problému, pak by bylo třeba řešit celý problém jinak:

  1. Začít s redefinicí autority Bible a promyslet její postavení v životě křesťanů i křesťanstva.
  2. Začít spolu mluvit otevřeně o této i jiných sporných otázkách.
  3. Přiznat, že věřit neznamená mít odpovědi na všechny otázky, probudit zvědavost, učenlivost a skoncovat s paranoidním vnímáním tzv. "světa", který je vnímán jen nepřátelsky, jako zdroj útoků, pokušení a svodů od pravé víry.
  4. Ano, i ta "pravá víra" by zasloužila po dvou miléniích důkladnou revizi a údržbu.

Za těchto okolností lze nejnovější počin ČCE vnímat jako pokrok ve dvou bodech:

  1. jedněm umožňuje, co druhým nenutí,
  2. a konečně vyslovila potřebu na tématu pracovat, nepředstírat, že řešení existuje.

Moudré je to tedy v tom, že nechává otevřené věci být otevřenými. "Progresivnímu" křídlu to možná bude málo, s jistou ale můžeme očekávat nějakou reakci křídla konzervativního. I když ho nikdo nenutí dělat, co nechtějí, pro ně bude těžko stravitelný i sám fakt, že se to pod hlavičkou jejich církve vůbec smí. Od nynějška však ani jedna strana nebude moct předstírat, že jejich názor reprezentuje církev, neboť ta přiznala, že ho ještě nemá. ČCE lze popřát, aby to skutečně byl počátek nového myšlenkového posunu. Řešení to však není. Tím by muselo být hlubší zamyšlení se nad výše popsanými čtyřmi body.


Připomeňme jen, že i v jiných církvích podobné debaty probíhají, a to včetně té římskokatolické. Její biskupské synody v Německu a ve Vlámsku už si takové žehnání naplánovaly od roku 2026. Ale Vatikán to stále neskousnul, i papež František, vnímaný jako progresivní, tomu nakloněn úplně není.




Další odkazy:

  • Vše k tématu homosexualita na mém blogu.
  • Bude někdy církev učící se, místo poučující?
  • Nebýt homosexuálů ...
  • Kultura nevnímání.
  • Pastýřský list synodního seniora pro ty, jimž je zatěžko se s tímto rozhodnutím smířit ze 30. 5. 2023 - pdf. (zatím nedostupný on-line) Opět bohužel reakce příliš pastorační, která konzervativcům říká, že nejsou bráni vážně, potřebují jen pofoukat. Je pochopitelné, že zvolili jinou cestu, cestu petice (viz níže), která je také bláhová, ale pomáhá jim zachovat si sebeúctu.
  • Žijeme spolu v jedné církvi.
  • Seznam zprávy.
  • Echo24.
  • iRozhlas.cz.
  • Vertikála 11. 6. 2023, Český rozhlas - Plus
  • Refrecher.
  • Parlamentní listy.
  • Proglas.
  • Otázky nad diskusí o žehnání stejnopohlavním párům, Tomáš Trusina, Protestant 6/2023: Autor bohužel začíná typicky křeťánkovsky licoměrným úvodem, ve kterém aporii křesťanů svádí na média, "neboť tahle témata – bohužel? – zajímají dnes média na církvích především," zastíraje, že svůj mediální prostor si křesťané a jejich církve vytvářejí sami. Článek reflektuje vlnu reakcí a protireakcí, přičemž zazní mnoho zajímavých postřehů, i přes jednu zamotanou reflexi v předposledním odstavci. Bohužel dokumentuje zacyklenost debat, a sám v hermeneutice není schopen překonat tradiční evangelický sklon ke slovíčkaření.
  • Martin Vaňáč v Getsemany.
  • Ivan Štampach v Deníku Referendum.
  • Petice výpomocného kazatele Pavla Rause proti usnesení 36. Synodu ČCE. Většina podpisů je z Těšínska, kde ČCE tolik členů ani nemá. Zjevně se v tom angažují členové jiné církve.
  • Reakce "sboru ČCE a. v." v Českém Těšíně, které své odmítnutí usnesení podtrhuje nesouhlasem obou místních kazatelů i tvrzením, že jsou největším sborem ČCE.  Rozhodnutí prý popřelo "boží slovo" a vyvolalo prý u homosexuálů falešnou představu, že jejich soužití Bůh schvaluje a žehná mu".
  • Pavel Pokorný, synodní senior ČCE, v pořadu Rozstřel 29. 6. 2023.
  • Rozhovor s Jiřím Burešem, farářem ČCE v Boskovicích, o rozhodnutí 36. Synodu ČCE.
  • Vyjádření SR ČCE k usnesení synodu, námitkám proti němu i k petičním aktivitám. Obsahuje podrobnou historii formování těchto postojů v ČCE.
  • Vyjádření synodu Starokatolické církve k IÚ, občanským svazkům a církevnímu žehnání stejnopohlavním párům ze 7. 7. 2023.
  • Dokument, který se falešně vydává za Prohlášení církví v ČR k manželství ze 7. 7. 2023. Fakticky je podepsán různými, i emeritními, kazateli a funkcionáři různých církví bez kompetencí za ně jakákoliv prohlášení vydávat, je to jen soukromá iniciativa jednotlivců, což je zejména u těch z ČCE (Mojmír Blažek - Český Těšín, Štěpán Marosz - Hošťálková u Vsetína, Radek Hanák - Růžďka, a Mária Jenčová - Liptál) patrné. I když se to někteří snaží vidět smířlivě, je nesporné, že se dokument vydává za stanovisko církví a tak byl také prezentován médiím. Signatáři ČCE pocházejí ze stejného prostředí, jako výše uvedené petice a reakce sboru. Působí to na mě dojmem, že dokument je víc určen do církví, než veřejnosti: konzervativní křídlo ztrácí půdu pod nohama ve svých církvích, nemá odvahu na otevřenou polemiku, určitě nepřijme pozvání synodního seniora na pokec, ale bude hledat postranní cestičky, jimiž by se dostali ke kormidlu církve, tedy takovými prohlášeními, peticemi, protesty a podobně. Mnou tudíž očekávaná (boční) reakce. Falešnost tohoto prohlášení rozebírají FB stránky Logosu. Nejenže sami signatáři porušili poněkud spornou vnitřní Směrnici o krizové komunikaci, ale porušují ji i ti, kdo se k tomu z řad farářů ČCE vyjadřují! Reakce na Seznam.cz na tuto iniciativu z 11. 7. 2023. Otevřený dopis Miloše Rejchrta, faráře ČCE v.v. a mluvčího Charty 77 v letech 1980-1981 k prohlášení, Christnet 19. 7. 2023.
  • Nová verze výše zmíněného dokumentu, kde za ČCE přibyl podpis již dávno zesnulého faráře Blahoslava Šourka! Pro záchranu tradiční rodiny je třeba podniknout i okultismus. Po mém upozornění to opravili na jeho syna Michala Šourka. 😃
  • Naopak petice Seniorátního odboru mládeže Moravskoslezského seniorátu na podporu tohoto usnesení.
  • ČCE vytvořila pro diskuse k dokumentu výlučnou, omezenou a striktně redukovanou platformu. Tuto diskusi je možné sledovat zde. 31. 10. 2023 proběhla na toto téma i videokonference - záznam zde:
  • V lednu 2024 uspořádala ČCE konferenci na téma Autorita Písma a žehnání stejnopohlavním párům s několika podtématy:
    • Bible a homosexualita
    • Požehnání
    • Manželství a
    • panelová diskuse.
Můj komentář k těmto akcím je připojen na konec článku Není to o homosexualitě.
  • Tomáš Petráček, Mnoho povyku pro nic, Christnet 3. 8. 2023.
  • Christnet: Anglikánská církev schválila žehnání homosexuálním párům.
  • Christnet: 18. 12. 2023 - Katoličtí kněží budou smět žehnat stejnopohlavním párům.
  • Dostane-li se křesťan do argumentační nouze, má
    nápadné nutkání "ukončovat diskusi".
    Tzv. Sokolovské memorandum, které vzniklo 13. 11., publikováno však bylo až 17. 12. 2024. + diskuse k němu. V reakci na rozhodnutí 36. synodu, po té, co se moc neuplatnili ve výše odkázaných diskusí, se opět odpůrci ze seniorátního výboru Západočeského seniorátu, pokusili pozvednout svůj hlas, v němž v podstatě překecají banalitami, podanými jako nějaký vlastní prapor víry (jak už je u bratří Zikmundů zvykem, prošpikované latinskými floskulemi pro zdání vysoké odbornosti), se dostávají k několika problematickým a nepodloženým tezím, podávaným jako projev víry. Jde o poněkud komickou nápodobu podobných memorand, jako byly třeba Barmenské these. Zjevně se po neúspěchu ve výše odkazovaných debatách vrátili opět k nedialogickým metodám: vydávání "memorand" a apodiktických prohlášení. Za tím účelem si vytvořili i vlastní web.
  • Žehnání párům stejného pohlaví v Českobratrské církvi evangelické (pdf) - zkrácená verze diplomové pro ETF UK práce Elišky Vančové. 
  • Rozhodnutí Českobratrské církve evangelické (ČCE) o žehnání stejnopohlavním párům není ojedinělé, podobné debaty a kroky probíhají v mnoha dalších církvích po světě. Tady je přehled několika významných případů:
    • Protestantské církve - 
      • Anglikánská církev (UK): V roce 2023 schválila tzv. Prayers of Love and Faith, které umožňují žehnání stejnopohlavním párům. Vznikl však vnitřní konflikt mezi liberálním a konzervativním křídlem.
      • Anglikánská církev Kanady: Od roku 2016 umožňuje stejnopohlavní sňatky. Některé diecéze (např. Ottawa, Niagara) je aktivně podporují.
      • Episkopální církev v USA: Od roku 2015 umožňuje stejnopohlavní manželství. Již od 70. let se stavěla otevřeně k LGBTQ+ komunitě.
      • Protestantské církve ve Francii: Od roku 2015 (United Protestant Church of France) a 2019 (Union of Protestant Churches of Alsace and Lorraine) umožňují žehnání stejnopohlavním manželstvím.
      • Evangelicko-luterská církev v Kanadě: Od roku 2011 povoluje žehnání stejnopohlavním párům.
    • Katolická církev -
      • Vatikán: V prosinci 2023 vydal dokument Fiducia Supplicans, který umožňuje neformální požehnání stejnopohlavním párům, pokud nejde o liturgický obřad. Dokument vyvolal kontroverze, zejména v Africe.
      • Starokatolické církve: Například v USA a Švédsku některé větve Starokatolické církve umožňují stejnopohlavní sňatky.
      • Diecéze v Německu a Vlámsku: Plánují od roku 2026 umožnit žehnání stejnopohlavním párům, i když Vatikán zatím zůstává zdrženlivý.
    • Zajímavosti z výzkumů -
      • Studie z roku 2025 ukazuje, že provincie, které umožnily stejnopohlavní sňatky, zaznamenaly pozitivní dopady jak uvnitř církve, tak ve společnosti.
      • Menší církve, které vytvořily prostor pro dialog mezi různými názory, měly lepší výsledky než ty, které se spoléhaly jen na hlasování synodů.
  • Vyjádření tiskového mluvčího ČCE k tzv. Prohlášení církví v ČR k manželství:

Pokud je mi známo, ČCE se aktuálně nechystá jakkoli veřejně komentovat vydaná prohlášení jiných subjektů (církví, jednotlivců či ad hoc vzniklých skupin). Většinový postoj ČCE jako celku je ve věci aktuálně diskutovaných témat dlouhodobě známý a konzistentní (viz např. https://e-cirkev.cz/spolu/).

 Dovodit postoj ČCE v těchto věcech lze mj. i dle toho, zda se k předmětnému prohlášení (ne)připojilo svými podpisy církevní vedení (tj. zda dokument podepsali volení představitelé synodní rady či předsednictva synodu ČCE). V případě Vámi jmenovaného dokumentu se tak nestalo. Tím samozřejmě není řečeno, že nemohou existovat názorové výjimky na úrovni jednotlivců či dokonce farních sborů. Českobratrská církev evangelická nemá ambici názorově unifikovat své struktury.

Na okraj doplňuji, že různých prohlášení bylo v poslední době vícero (hned dvě se týkala tzv. Istanbulské úmluvy, Vámi zmíněné hovořilo o tématu manželství, další pak volala k odvolání zástupců Aliance pro rodinu, z. s. ze struktur státu). Pro všechna přitom platí výše uvedené. A to jak z hlediska (ne)připojených podpisů církevního vedení ČCE, tak (pro většinu z nich) také to, že k daným tématům je názor ČCE dlouhodobě známý (viz např. stanovisko SR ČCE k tzv. Istanbulské úmluvě z roku 2018 (https://e-cirkev.cz/aktuality/vyjadreni-synodni-rady-k-istanbulske-umluve/).

16. 5. 2025 - Právě skončil 36. synodČCE. Ten se stále točí na jednom tématu - viz další krok v této věci. Jasně, je to odvážné. Na synodu mě ale víc zaujalo, jak při této, ale i jiných agend se museli neustále ujišťovat, že je to úžasné, jak spolu mohou diskutovat stoupenci různých názorů ve vzájemné úctě, ematii a při vzájemném naslouchání. Přesně to se jim ale moc nedaří, těžko říct, které straně méně. Ta, která je právě na koni, to pochopitelně zvládá s větší grácií, ale kdo ví, jak by to dopadlo za konstelace opačné. Asi největším překvapením tohoto zasedání 36. synodu bylo zjištění, že největší odpor vůči těmto tendencím není z Moravskoslezského seniorátu, ale ze Západočeského!


Jiří Hofman

komunikace s veřejností a médii

+420 734 170 486

+420 224 999 235

hofman@e-cirkev.cz

www.e-cirkev.cz


Jak jsem očekával, drama začíná.




Diskuse synodálů - ze stránky Synodu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

P‌ravidla diskuse:

1. mluvit věcně, výstižně a ne zbytečně dlouze.
2. mluvit k věci.
3. nechat mluvit i domluvit a vnímat druhé.
4. reagovat na řečené, ne na domněnky.
5. nepodsouvat, co druhý neřekl.
6. nevyvracet, co druhý netvrdí.
7. respektovat čest oponenta.
‌8. oponent není satan ani třídní nepřítel, ani není nemocný.
9‌. pravda se dokazuje argumenty, ne silou hlasu, velkými písmeny ani hrozbami a nadávkami.
1‌0. jiný názor je třeba pochopit, i když ne nutně přijmout, zásadně však není tvým úkolem ho potřít.
" ... lidským hněvem spravedlnost Boží neprosadíš." (Jk 1, 20)

SLUŠNÝ ČLOVĚK MÁ JMÉNO, ANONYM JE HNUSNÝ SRAB A JEN NICKY POUŽÍVAJÍ NICKY!