Úvaha o výlučnosti cesty spásy skrze Ježíše Krista zkoumáním výroku v Sk 4, 12 ř.
(Rekonstrukce přednášky pro farářský kurs, pořádaný SPEK 14. 1. 2003)
Odkaz na poznámky k Sk 4, 5-14
Předběžné úvahy:
Strategie křesťanů vůči jiným vírám:
- Exkluzivní: základem je právě tato věta, že mimo Krista (křesťanství, církev ...) není spásy. Tradiční a v podstatě novozákonní. Dnes se hledají ovšem často zadní vrátka pro jiné možnosti. Obávám se, že i ode mě dnes někteří čekají, že se mi povede apoštolský výrok zkroutit, ale ten je jasný a vůbec ne osamocený.
- Inkluzivní: základem je exkluzivní pojetí víry v Krista, ale doplněné pootevřením nějakých zadních vrátek pro případ těch, kdo ne vlastní vinou nemohli víru v Krista přijmout, třeba proto, že se o ní ani nedoslechli, či že se v křesťanech zklamali. Sem asi míří i dokument Nostra aetate, o němž se ještě zmíním. Tvrdí, že i ten, kdo byl dobrým v jiném náboženství, bude spasen. Mnozí takto vykládají Mt 25, 31-46 (ř): tito vykladači vidí v oněch hladových a žíznivých ... křesťany. Oporu hledají jednak v Mt 10, 40-42 (ř) a v podobných židovských výrocích o „spravedlivých mezi národy,“ které také předpokládají, že Židé, lid boží, budou spaseni, protože jsou Židé. Z (pro)národů (גוים) mají šanci ti, kdo se nějak zachovali dobře k Židovi. Analogicky chápou toto místo tak, že ti, kdo nepoznali Krista, dostanou šanci podle toho, jak se zachovali ke křesťanům. Tyto výklady jsou ale spíš vedeny přáním, které je otcem myšlenky. Vnášejí do Ježíšovy řeči něco, co tam ve skutečnosti není. Je zajímavé, ale pro Matouše příznačné, že se u oněch všech národů neřeší, jak věřili, ale co dělali (ani u těch hladových a žíznivých). Z tohoto nároku Syna člověka nejsou vyňati ani ti, kdo Ježíšovi říkají „Pane, pane ...“ (Mt 7, 21-23 ř). Všichni jsou souzeni podle toho, jak se chovali k Ježíšovi, tedy k těm, s nimiž se sám identifikuje: k lidem v průšvihu. To je pro další úvahy podstatné. Žádnou privilegovanou skupinku bokem křesťané netvoří, jak tento oddíl mnozí vykládají (např. Walter Grundmann). Zmíním se o tom ještě v souvislosti s Ježíšovým jménem a na konci. Ale nyní jen podotknu, že i to je svým způsobem arogantní. V každém případě se nic takového v NZ neřeší. Argumentuje se všeobjímající boží láskou, ale ta exkluzivní pojetí víry v Ježíše nikde nepopírá. Naopak vírou v něj účast na této lásce všichni autoři NZ podmiňují. Jiní vnímají pohanská náboženství podobně jako Pavel Židovství: že i ona jsou přípravou k přijetí Krista (Ga 3, 19-29 ř). Tady by se asi dala hledat pozice Hanse Künga. Naopak Korán takto chápe židovství i křesťanství: je to příprava k přijetí islámu, ale pokud jej židé a křesťané nestihnou do smrti přijmout, mají smůlu, a nikdo se nestará o nějaká postranní vrátka pro ně. Nefér je, že si tu křesťané z nadřazené pozice snaží integrovat cizí víry do svého příběhu, přisuzovat jim své cíle, jejich skutečné cíle a smysl ignorují.
- Sykretismus: ten hledá cestu k férové koexistenci s jinými vírami v tom, co je všem společné. Je to methoda hojně užívaná už od osvícenství, které zpracovávalo mimo jiné poznatky ze zámořských objevů, za křesťanským exkluzivismem vidělo hlavně mocenské nároky církve, které odmítalo. Částečně zde lze vidět pozici Tomáše Akvinského, zkušeného v debatě s muslimy: ten sice drží křesťanskou exkluzivitu, ale současně otvírá rozhovor s jinými vírami společnou zkušeností se stvořením. Jiní, zejména pod vlivem Jungovým, hledají univerzální náboženská témata ve snahách vyrovnat se s konečností života. Ale ta nebyla často problémem ani pro biblické svědky. Problém je, že i to je násilí vůči jiným vírám. Nutí je totiž mít s křesťanstvím něco společného. Hodnota toho společného je opět měřena křesťanstvím. Pro to už není v Bibli opora vůbec žádná. Je to diktát dobré vůle. Jediným synkretismem v Bibli je spojení Elovských kultů s jahwismem, ale to je silná káva pro židy i křesťany, a navíc jde jen o dvě víry, ne o univerzální spojení věr aspoň v celé Levantě. Vlastně i islám začal pokusem o synkretismus židovství s křesťanstvím a o univerzální náboženství usilovali unitáři, theosofie, anthroposofie a hlavně bahá’í. Vše samozřejmě bezúspěšně: místo průniku věr, aby se zabránilo sporům, vznikla nová ohniska sporu. I zde lze říct, že se tak postupuje za cenu ignorování, že různá náboženství mají různé cíle i prostředky, jak jich dosáhnout. Vlastně je to vůči nim arogantní, a to i tehdy, překrucuje-li člověk svoji vlastní víru. Máme-li k jiným náboženstvím přistupovat férově, je třeba respektovat jejich vlastní sebepojetí, ne jim vnucovat naše.
- Tolerance: dnes velmi běžný model - prostě, když nemůžete věřit tomu, co my, žijte mezi námi blaze, kultěte si to své náboženství, ale moc na sebe neupozorňujte, nebrabčete v našem kurníku, a už vůbec nelámejte na svoji víru nás. Tento model byl uplatňován vůči křesťanům a židům v islámských zemích, křesťané vůči Židům, katolíci v habsburských zemích vůči evangelíkům a je to nejzazší mez, kam je většina křesťanů v Evropském prostoru ochotna zajít. Jen snad po určitou dobu na Pyrenejském poloostrově spolu dokázali židé, křesťané a muslimové žít ve vzájemné symbióze. Islandská společnost tolerovala pohanství, je to jediné místo na mapě, kde je něco jako pohanská církev. V dnešním světě převládá rajonizace náboženství (viz mapu nahoře): tady je to křesťanské, tady islám, tady hinduismus a tady Krakonošovo ...
- Skansen a muzeum: souvisí s rajonizací. Rezignoval na náboženství (včetně vlastního) jako na víru v Boha, vnímá ho jako produkt a tím i součást kulturních projevů. Proto usiluje o jeho zachování v pokud možno nedotčeném, původním, autentickém, stavu. Náboženství je spíš turistickou atrakcí, nebo předmět kulturologicko anthropologických studií, proto není zájem o nějakou proměnu. Musely by se přepisovat encyklopedie. A křesťanství je zase součástí identity naší civilizace, proto někteří považují za samozřejmé, že by nám za jeho provozování a udržování měl stát platit. Už někteří němečtí liberálové hovořili o kulturprotestantismu. Živá víra se ale mění a pokud pozná, že něco není správné, tak to odhodí, aby přijala to lepší. Živá víra je proces, změna. A to nemluvím jen o křesťanské.
Theologie náboženství zná těch modelů víc a je s to je rozlišovat jemněji, ale nechci tu do toho zabřednout; pro naši potřebu tohle stručné členění úplně stačí.
Veškeré pokusy o vstřícnost k jiným jsou vedeny dobrou vůlí najít pro nekřesťany postranní cestičku do nebes. Nikde však není psáno, že tam musejí vejít všichni, dokonce ani většina (Mt 7, 14 ř; L 13, 24 ř). Nikde není dokonce psáno, že tam musejí vejít všichni křesťané. Zejména Mt varuje před tím, abychom si nebyli moc jisti, že to máme v kapse. Z tohoto pohledu se to jeví tak, že otvíráním zadních vrátek pohanům ve skutečnosti otevíráme vrátka sobě, protože co kdyby ... Ale podstatné je, že i zde se křesťané staví vůči jinověrcům arogantně: jsou to oni, kdo jim ta vrátka otvírají, ne jejich bohové či víra.
Problémy s koexistencí:
- theologickou, která se ptá po pravé či správné víře. Tady je třeba se zastavit, protože pravou víru neurčujeme my. My sami ji spíš musíme odkrývat a poznávat. Není v našich kompetencích tady cokoliv vyhlašovat.
- Politickou, která se snaží právními nástroji upravit vzájemné soužití lidí různých náboženství. Tady Bohu díky za sekulární společnost. Sice někteří křesťané volají po nějaké právní ochraně pro křesťanskou víru, alespoň v údajně žido-křesťanské Evropě, ta je však víc osvícenecká a humanistická (hnutí, v nichž se část křesťanů angažovala, zatímco druhá, zvláště církevní funkcionáři, před nimi chtěli Evropu chránit ve jménu božím). Je nábožensky neutrální, což je dobře. Žádná víra by v ní neměla mít protekci. Stačí jen stanovit obecné podmínky, za jakých mohou lidé ve společnosti víru vyznávat, a ty jsou myslím nastaveny dobře. Stát nesmí hodnotit, které náboženství je lepší, či dokonce pravé. Stát jen dává právní mantinely pro náboženský život. Mnohé pobouřil Klausův výrok, že z právního hlediska nejsou církve nic jiného, než třeba spolek zahrádkářů, ale je to tak, a tak to i musí zůstat.
- Morální, tam je to složitější. Mnohá náboženství vedou k osob přijímání, tedy že vztah k souvěrcům má přednost před vztahem k jinověrcům (Ga 6, 10 ř). U islámských soudů má například tvrzení muslima větší váhu než nevěřícího. Křesťané to praktikují také, ale v rozporu se svojí vírou. U Boha není osob přijímání (Ř 2, 11 ř; Sk 10, 34 ř). V rozporu s mnohaletou církevní praxí by neměl být život a osobnost jino/bez/věrce pro křesťana méně hodnotné, než souvěrcův, vždyť i své nepřátele máme milovat (Mt 5, 44 ř || L 6, 27 ř). Exkluzivní na naší víře je víra v Boha, který se vydává za všechny. Křesťan by měl umět jinověrci naslouchat, vnímat v něm Bohem milovaného bližního. Jako sám vychází z nějakých zkušeností, měl by totéž chápat i u jinověrce. Měl by se umět dokonce zastat jeho svobody vyznání. Jedním z našich omylů bylo, když jsme za komunismu volali po náboženských svobodách, že jsme tím rozuměli zřejmě jen svobodu pro nás. Když přišly, byli mnozí křesťané zaskočeni tím, že platí i pro jiná náboženství (např. petice proti výstavbě mešity v Teplicích v roce 1995, kterou podepsali duchovní všech církví tam, včetně faráře ČCE). Kdyby neměli svobodu vyznání oni, nebo kdyby byla naše víra zvýhodňována, sami bychom nebyli ve víře svobodní. Na rovině politické i morální je třeba chránit svobodu vyznání pro všechny. I když křesťan trvá na jedinečnosti cesty Kristovy, neznamená to automaticky, že jinověrec je nepřítel. Že věří jinak, to je odpověď na jeho zkušenost, ne projev nižší inteligence či morálky (tak bohužel chápal pohany Pavel - např. 1Ko 12, 2 ř).
Výchozí otázky:
Súra 3 - Odpuštění jako odměna za uvěření, to je spíš pojetí islámu než křesťanství, nebo dokonce evangelictví. |
Spasení?
Celý Jisra'el má podíl na budoucím světě, neboť je řečeno (Iz 60, 21 he): „A lid Tvůj, všichni jsou spravedliví, navěky obdrží do vlastnictví zemi, oni jsou výhonek mé setby, dílo mých rukou k mé oslavě.“
Súra 3 - Korán má na rozdíl od Bible o záhrobí velmi konkrétní představy. Představy křesťanů o spáse by muslima asi pekelně zklamaly. |
Předběžné shrnutí:
„ ... κύριον δὲ τὸν Χριστὸν ἁγιάσατε ἐν ταῖς καρδίαις ὑμῶν, ἕτοιμοι ἀεὶ πρὸς ἀπολογίαν παντὶ τῷ αἰτοῦντι ὑμᾶς λόγον περὶ τῆς ἐν ὑμῖν ἐλπίδος, ἀλλὰ μετὰ πραΰτητος καὶ φόβου, συνείδησιν ἔχοντες ἀγαθήν, ἵνα ἐν ᾧ καταλαλεῖσθε καταισχυνθῶσιν οἱ ἐπηρεάζοντες ὑμῶν τὴν ἀγαθὴν ἐν Χριστῷ ἀναστροφήν.“NA 28 / GNT 5
„ ... a Pán, Kristus, budiž svatý ve vašich srdcích. Buďte vždy připraveni dát odpověď každému, kdo by vás vyslýchal o naději, kterou máte, ale čiňte to s tichostí a s uctivostí. Když jste vystaveni pomluvám, zachovávejte si dobré svědomí, aby ti, kteří hanobí váš dobrý způsob života v Kristu, byli zahanbeni.“ČEP 2001
- co je to spása,
- jak souvisí s Ježíšem,
- co znamená ve jménu Ježíšově,
- proč by nemohlo být spasení i v jiném jménu
- a co z toho vyplývá pro naše soužití se stoupenci jiných vyznání (bez vyznání) v sekularizovaném světě s ideou svobody vyznání a práva na jeho praktikování i šíření?
Exegetické poznámky:
- Výrok ve vlastním kontextu: Příběh, ve kterém zazní apoštolský výrok, mluví o soudu s apoštoly, jimž je bráněno v šíření víry. To je podstatné: nemluví tu náboženské autority, které by potlačovaly práva druhých. Apoštolové nikomu nezakazují vyznávat jejich víru. Sobě zakazují podlehnout zbaběle mocenskému nátlaku, aby přestali svoji víru dál sdělovat.
- Soudy ve Skutcích apoštolských: Už L, ale hlavně Sk jsou plné soudních procesů, jak v americkém filmu. Význam řetězce soudů je především v naplnění Lukášem jedinečně podaným Ježíšovým zaslíbením, podloženým pneumatologicky v L 12, 11-12 ř. (srv. par. Mt 10, 19-20 ř. || Mk 13, 11 ř i L 21, 14-15 ř). Proto soudy i motiv „naplnění Duchem“ s nimi spojený). Soudy jsou příležitostí ke splnění úkolu spojeného s darem Ducha (srv. Sk 1, 6-11 ř.). Soudy ale také oslovují helénistického intelektuála - odkazují na populární platonskou literaturu, především na Obranu Sókrata. V Sk 4, 19 (ř) a 5, 29 (ř) se budou apoštolové hájit podobnými slovy jako Sókratés v Obraně (1, 29cd), kde jsou i podobné motivy: Sókratés by se měl vzdát své činnosti, aby se zachránil || apoštolové by měli přestat mluvit o „tom jménu“.
- Starozákonní citáty (zde Ž 118, 22 he.) ve Sk: nejspíš odpověď na L 24, 27 ř. Starozákonní citáty formují výpověď Skutků (i NZ) a jejich význam je novozákonní tradicí dotvářen.
- Plni Ducha promlouvali: Lukášova Pneumatologie → Lukáš uvádí příběh apoštolů (zde pomiňme rozloučení se Vzkříšeným) jóelovským citátem, který dává smysl celé jeho práci: Sk 2, 16-21 (ř) || Jl 3, 1-5 [2, 28-32] (he;ř). Ze studií si jistě pamatujete poučku, že Lukáš provedl jakési trojiční členění dějin: věk Boha, věk Syna a věk Ducha svatého - tedy církve. Netuším, zda se na tom něco nezlepšilo, ale nikdy jsem za studií neslyšel, proč je to tak významné a jaký to má dopad na pochopení jeho díla. Díky tomu kvetlo a dále kvete v křesťanských kruzích privatizování si Ducha svatého. Lukášovo členění dějin je třeba nazírat z pozice židovských očekávání a nadějí. Mezi židovskými autoritami se prosadilo pojetí prorockého ducha tak, že působil od Mojžíše po Ezdráše. Potom bylo zcela nahrazeno Tórou. Doba prorockých inspirací skončila (Za 13, 1-6 he; Joma 9b:16; Sanhedrin 11a:7). Znovu má zavanout až po příchodu mesiášově, ten ale předpokládá velkou, dá se říct světovou, válku, vzkříšení mrtvých a soud nad (pro)národy. Právě tady přijde ke slovu, jak se chovali nežidé k židům. Lukáš chce v podstatě říct, že už to nastalo, jen poněkud komorněji, než se čekalo: v Ježíšově kříži. Proto se i ve Sk můžeme opět setkat s projevy prorocké inspirace (Sk 11, 27-29 ř; 21, 4 ř; 21, 9-11 ř).
- Závažné motivy:
- spasení…
…souvisí s Lukášovým navázáním na jóelovská očekávání, která se v Ježíšovi (ne)naplnila. Jeho Pneumatologie je i soteriologií a obráceně. Zvěst, že „je Duch Svatý“ (19, 2 ř) je svým obsahem shodná se zvěstí o „vzkříšení“, nebo tomu, že učedníci konají „σημεια και τερατα“ (Mt Mk a J po jednom, Sk 7× !) (אתת ומופתים – srv. Vyvedení z Egypta –″– Ex 7, 3 he; Dt 4, 34 he; 7, 19 he; 34, 11 he s.pl.; Ž 135, 9 he s.pl. Prorok a jeho děti jsou –″– v Izraeli: Iz 8, 18 he s.pl.. Jl 3, 3 he pouze מופתים). „Spasení“ dává obsah jak situace „věku Ducha svatého“, tak i událost v Sk 3, 1-10 (ř) a její shrnutí ve 3, 26 (ř). Nejde o amnestii, nýbrž o „novou kvalitu života“. Uzdravení chromého před chrámem nevnímám jako historický příběh, ale sleduji jeho sémantiku: co se nám tím chce sdělit? Ptal jsem se vás, co je pro vás spasení, ale skoro vám to nešlo vyslovit. Zeptat se toho chromého, co by odpověděl? Nejspíš dvojí. Tak samozřejmě je mu dána schopnost chodit, která mu byla upřena. Ale současně z něj byl sňat cejch hříšníka. Nejen židovská, i křesťanská víra se těžko vyrovnává s faktem, že náš svět není v pořádku, ačkoliv nad ním bdí jeden jediný Bůh, stvořitel, spravedlivý a milosrdný. Jediné vysvětlení, které se nabízí, je, že postižení si za to mohou nějak sami. Druhá rovina je sociálně náboženská: podle 2Sm 5, 8 (he) nebyl takový člověk způsobilý předstoupit před boží tvář. Stejně tak byli podle Talmudu mrtví už za živa lidé, k jakým především směřovala Ježíšova činnost, kterou dnešní člověk vnímá jen jako nějaký zázrak. Ale šlo o kříšení a navracení do božího obecenství. A také o ohlášení věku Ducha. Vyvržení z náboženského společenství mělo samozřejmě i dopad sociální. Že uvěřil, znamená, že vstal. Ne za to, že uvěřil, ale tím, že uvěřil. Víra staví člověka na nohy, činí ho samostatným, zbavuje ho žebroty. Ale také vyvržení.Svým uzdravením se nestal na apoštolech závislým → byla to jeho víra, nikoliv výkon „moci či zbožnosti“ Apoštolů (Sk 3, 12.13.16 ř). Díky ní je chromý nejen uzdravený, je především „čistý“ (srv. v. 10. ř). Rozpor mezi kosmickým významem Ježíšovy smrti a vzkříšení a faktickým zpožděním plné realizace, je prostorem k „pokání“. To není předpoklad spasení, nýbrž spasení samo. Jde totiž o cíl Ježíšova příběhu (Sk 3, 26 ř). Nejde o to, zda se „dostaneme do Božího Království“ (či budeme mít podíl {חֵלֶק} na „עולם הבא“), nýbrž co by tam s námi vešlo? Jsme vůbec způsobilí? Spasení tedy znamená učinit způsobilým. Podstatné je (v rozporu s přesvědčením traktátu Sanhedrin 90a:15) že to pouhá etnická příslušnost k „lidu božímu“ (proto opakování kritických momentů židovské historie a připomínka podílu na Ježíšově smrti v apoštolských kázáních) nezaručí. Židé i pohané tak musejí být uschopněni (Ježíš může být příležitostně nazván i „soudcem živých i mrtvých“ {Sk 10, 42 ř → Starocírkevní vyznání}). Spasení není výkon lidský, ani výkon apoštolův, ani naší lidské spirituality. Ani naše jméno, jméno naší církve, našich představených, není tím, v němž by mohl být kdokoliv spasen (1Ko 1, 12-15 ř). To je osvobodivé, přesto s tím měli vždy křesťané problém největší!
- …ve jménu…
Starozákonní motiv, který zvláště v lukášovské literatuře hraje významnou roli, ale např. i u Pavla → 1Ko 6, 11 ř. Nejde však o magii jména (viz Sk 19, 13-17 ř). Před takovým chápáním nás varuje i ten Matouš. Naproti tomu je možné „být vyučen cestě Páně“, být „vroucího ducha“, mluvit a učit „přesně o Ježíšovi“ a přitom „znát jen křest Janův“ (Sk 18, 25 ř srv. s efezskými učedníky v 19, 1-3 ř)! Právě zde je podstatné, abychom pochopili správně onu spásu: cílem víry je dospělost (J 9, 21 ř), zralost lidství (ανηρ τελειος) jejímž měřítkem je Ježíš Kristus (Ef 4, 13 ř). Pro Pavla je to metafora nového života, tlustá čára za starým - v tom je mystika křtu, Kristovy smrti a vzkříšení (Ř 5, 1-10 ř; Ga 2, 20 ř). Odehrává se to v životě vyznavačově vždy znovu. Kdybych měl pokračovat, nestačilo by nám na citáty dost času. Zejména, kdybych měl začít o janovské literatuře, která je na mystice ztotožnění s Kristem cele postavena. Jen připomenu Ježíšovo odmítnutí očekávání vzkříšení až někdy ... J 11, 23-26 ř. (Tato otázka se sice stane předmětem sporu mezi Pavlovými žáky (Ef 2, 6 ř || Ko 2, 12 ř × 2Tm 2, 18 ř), ale i zde je třeba vycházet z okolností, za nichž byly epištoly sepsány. Ani pastorální epištoly nezabřednou do líčení postmortálních osudů. Jméno je šifrou charakteru: Ježíšovo jméno je jeho příběh a z něho plynoucí důsledky. Ve jménu Kristově je totéž, jako přijetí jeho identity, následování. Následování není cestou ke spasení. Ono je tou spásou. Není prostředkem, nýbrž cílem. - …a není jiného…
- Co v nás takové tvrzení vyvolává?
Rozpaky nad tímto tvrzením jsou vyvolávány strachem. Strachem nikoliv z toho, cele se vydat Kristu, nezabouchnout si žádná zadní vrátka, ale především strachem z opakování chyb. Strachem, abychom se nezachovali vůči stoupenců „jiných jmen“ nespravedlivě. - Proč není „jiného“?
Na tuto otázku nelze odpovědět tím, že to tak je v Bibli, že ten a ten o tom to a to napsali, nebo že jsou pragmatické důvody toto tvrzení podržet či odmítnout. Takové tvrzení je pravdivé pouze tehdy, pokud jiné cesty doopravdy není. Její výjimečnost je podtržena výjimečnou drastičností (Ga 2, 21 ř). Zde to neříká církev bojující, ale následující. V její výpovědi není stopy po nepřátelství vůči těm, jimž je zvěstováno. Ona výlučnost má však svůj původ již v principiálním postoji SZ. Tato „jedinečnost“ osvobozuje od jiných Bohů či cest a činí nemožné možným. - Diskuse s „jinými“?
Není to nakonec Ježíš, kdo nás nutí být k sobě kritickými a k jiným spravedliví a vstřícní, byť se jeví navenek jako jeho nepřátelé? Nenutí nás právě on být opatrnými vůči těm, kdo se jako jeho přátelé pouze jeví? Proč nám jiní vmetou bez rozpaků, že jedině ta jejich víra je pravá, zatímco jen my se staráme, aby se jich naše vyznání nedotklo? I to je na křesťanství jedinečné. Je dobré to pěstovat dál, ale ne k absurditě, kdy své vlastní vyznání začneme potlačovat. Je nutné umět asertivně, tedy bez okolků, ale též bez útoků a pohrdání říct, že to vidíme jinak. Obecně je nutné začít pěstovat v pluralitní společnosti kulturu nesouhlasu. Nesouhlasit se dá i s úctou a pokorou. I to znamená brát ty druhé vážně, rozumět jim tak, jak si sami rozumějí, když umíme poctivě říct, v čem se neshodneme. Jen slabomyslným se všechno odkývává, nebo z podlézavosti. To však nevylučuje naslouchat jim. Nebezpečím je myslet si, že nám víra dává odpovědi na všechno předem. Jako není naší věcí vědět, co bude s kým po smrti, nejsme ani experty na to, co jiné víry sledují. Nemůžeme vydávat žádné paušální posudky, přejné ani záporné, na jiné víry, protože jejich pestrá paleta se dá sotva vyčerpat nějakou poučkou. Bratr profesor Jan Heller kdysi napsal Neuctivé definice. Theologii definuje jako systematické nevědění: theolog by se měl hlídat, aby nemluvil o tom, o čem nic nemůže vědět. Tato zásada je v theologii bohužel porušována nejvíc. Diskuse s jinými by nás měla vést k lepší zpětné reflexi vlastního vyznání. Jsme jiným dlužni nabídnout cestu, která nám byla otevřena, ale není to dobývání nějakého území. V moderním světě by měla fungovat volná výměna názorů a zkušeností, která lidi i s jejich názory a přesvědčeními mění, posouvá dál. Pokud si jen poplácáváme s jinými po ramenou, nejde o diskusi, nýbrž jen o pokleslý diskurs. - A přece není jiného!
Ježíš není vězněm ani rukojmím církve; tímto vyznáním, je-li upřímné, poctivé a tak i oprávněné, ukazuje církev nad sebe, vždyť „… ne vlastní silou nebo zbožností …“ říkají apoštolové před tím, nežli oznámí, v čím jménu se to stalo. Nejde o to za co, ale jak, kudy a k čemu to směřujeme, mluvíme-li o spasení. Pokusy oslabit osten tohoto (či jiných podobných míst) však prozrazují, že jsme neporozuměli samé podstatě oněch klíčových slov (tak na mne působil i návrh stanoviska ČCE vůči Židům, který chvála Bohu přijat nebyl). Ježíš není jen obětí za naše hříchy, je také zrcadlem toho, co je náš hřích. Jsme nespokojení s ledasčím: že nejsme krásní, silní, chytří, neovládáme zbožné pózy, neodpovídáme tabulkám BMI, ale ani smrtelnost a nedokonalost není tím, z čeho máme být spaseni. Janův chromý u Bethesdy je obklopen davem lidí, ale nemá člověka (J 5, 7 kral. ř). Nepotřebuje ani Boha, ani mesiáše. Naše spása je v návratu k lidství, což je pro muslima, ale i pro většinu křesťanů, hodně málo. A přece je to to lidství, obraz boží, které je nám nabízeno. Podle Pavla si má i tvorstvo oddechnout, až budeme zase lidmi (Ř 8, 19 ř). To má i ekologický dosah, vždyť co má tvorstvo z toho, jestli my budeme někde juchat na věčnosti? Podrobně nad výlučností Ježíše medituje oddíl z J 14, 6b (ř), zde jde ale o obecenství s Bohem. Tak je asi lepší otázku položit. Pokud je jedno, jakou cestou se člověk vydá, tak co tady, bratři kolegové, ještě blbneme? Marná není jen Ježíšova smrt, ale i naše práce a církev vůbec.
1. Ježíš Kristus praví: „Já jsem ta cesta i pravda i život, nikdo nepřichází k otci, než skrze mne“ (J 14, 6 ř).
„Amen, amen, pravím vám: Kdo nevchází do ovčince dveřmi, ale přelézá ohradu, je zloděj a lupič. Já jsem dveře. Kdo vejde skrze mne, bude zachráněn, bude vcházet i vycházet a nalezne pastvu.“ (J 10, 1.9 ř)
Ježíš Kristus, jak je dosvědčeno v Písmu, je Božím slovem, kterému máme naslouchat a jemuž máme v životě i v umírání být poslušní.
Odmítáme falešné učení, dle kterého by církev měla za zdroj svého zvěstování uznat krom tohoto jednoho Slova Božího i jiné události a mocnosti, postavy a pravdy, než je Boží zjevení.
Závěrem:
Súra 3 - muslim se s tolerancí trápit nemusí. |
Axiom žebráka: Mým oborem je etika. Na rozdíl od mnoha dnešních theologů myslím, že se jí musí věnovat více pozornosti. To, v co věříme, ovlivňuje naše hodnoty a tím nakonec jednání. Etika je ve své definitivnosti prubířským kamenem myšlenkových systémů, filosofických i theologických. Odhaluje, co je opravdu myšlenka a co už jen blábol. Mám na to axiom žebráka: kdybych se Vás tady zeptal, jestli se má žebrákům dávat do klobouku, budeme tu sedět ještě týden. Padnou názory pro i proti a ty budou různě podkládány. Podle nátury a inteligence se budeme kultivovaně bavit, nebo si vjedeme do vlasů, budeme tu na sebe řvát, možná dojde i na facky. Dá se napsat, a také se napsalo, na dané téma spoustu knih, rozkladů, polemik, doktorských prací, oponentur ... Až se ale rozejdeme a potkáme třeba na Metru žebráka s kloboukem, tak mu buď něco dáme, nebo nedáme, tertium non datur. Ať dáme nebo ne, žebrák nepozná, co jsme si při tom mysleli, jaké knihy o tom četli či dokonce napsali (Jk 2, 13-17 ř; Mt 7, 16 ř; 28, 20 ř; 1J 4, 7 ř).
Poznámky závěrem:
Má přednáška nevyvolala přímo v sále bohatou diskusi. O to víc se diskutovalo neformálně u oběda. Tyto reakce byly vesměs kladné. Můj bývalý senior z Poděbradského seniorátu byl dokonce potěšen. V sále ale jeden farář vyvolal poněkud napětí. Napřed jakoby pastýřsky a vstřícně pohovořil o tom, co si všechno odnesl a podobné cancy. Pak ale najednou vytáhl dotaz, který ho prý trápí. Maně se mi vybavil verš z pohádky o Kulihráškovi:
Kulihráška chytne zlost:
Ale už toho mám dost!
Člověk tady hubou mele
Pro takové hloupé tele!
Netrápilo ho totiž nic. Byl to pouhý šibbolet (Sd 12, 5n he.), jímž si mě potřeboval zařadit do soupeřících táborů. Byl zcela mimo to, co jsem říkal. Bylo naprosto jasné, že si ho připravoval pečlivě už doma. Mnoha slovy líčil statistiky, kolik je na světě muslimů, kolik jich od 7. století bylo, a kolik se jich ještě pravděpodobně do konce světa urodí, čímž dal dohromady úctyhodnou cifru, aby jí pak na mě tlačil k odpovědi, co se všemi těmi lidmi bude po smrti? Byla to naprostá hloupost - už vůbec není možné nějakými mega numery tlačit na Boha, že musí spasit, hlavně však přeslechl dva důležité momenty mé přednášky:
- Spasení není o záhrobním osudu, víc o tom, co se děje tady.
- Není v kompetencích ani papeže rozhodovat o tom, kdo bude spasen nebo nespasen. Jakkoliv bych na tuto otázku odpověděl, byl bych to já, kdo Bohu říká, koho musí nebo nesmí spásat. Tuto roli jsem tedy odmítl.
Připomněl jsem mu, že to nemohu vědět, že o to tady nejde. Jeho reakce byla skoro bláznivá, ale v ČCE bohužel nijak výjimečná. Slizce sladká mluva bez nějakého varování přešla v zuřivý řev: „tak to je mi jasný, tohleto! Teď je jasný, co z tebe mluví!“ Ještě chvíli tam sebou v lavici vzteky škubal. Byla to doba, kdy se hodně zdůrazňovaly hodnoty jako pluralita a tolerance. Ani útoky na USA o dva roky dříve nevyvolaly žádnou protiislámskou náladu, jako o deset let později tzv. uprchlická krize. Pokud byli tehdy v ČCE nějací exkluzivisté, pak byli pěkně potichu. V sále na svoji stranu ten zuřivý farář sice nikoho nestrhl. Tam spíš působil jako blázen. Ale byl členem SPEKu. To asi o rok později vedlo k jednomu z mých prvních konfliktů v ČCE.
V roce 2004 se schylovalo k volbě nového ředitele náchodské Evangelické akademie. Skupina duchovenstva si našla svého kandidáta, kterého tam procpala, i když se jakési formální výběrové řízení konalo. Výsledek byl ale předem jasný. Z nějakého záhadného důvodu byli vedeni obavou, že bych se mohl na tento post tlačit já a jak na mě Michal Kitta řval (později i na moji ženu) „já ti nevěřím, že nechceš bejt ředitelem, a udělám všechno pro to, aby ses jím nestal.“ Od té chvíle se o mě i mé ženě začaly po církvi šířit nechutné pomluvy a museli jsme čelit různým útokům. Jedním z nich bylo i Kittovo obvinění, že prý to kvůli mě ve SPEKU tenkrát schytal, že prý na něj na poradě řvali, že takhle by si ty přednášky na farářských kurzech nepředstavovali a že s tím Dvořákem nadobro končí. Nic proti. Členem tohoto spolku jsem nikdy nebyl, jejich akce jsem se účastnil jen na jejich žádost, necpal jsem se jim tam. Kitta samozřejmě chtěl, abych se za jeho problémy styděl. Ale nemám zač. Kromě toho trouby jsem žádnou špatnou reakci neměl.
Kritický aparát NA 28 nemá pro 1Te 2, 14-16 žádné významné varianty, které by opravňovaly o Pavlově autorství pochybovat. |