Prohledat tento blog

2022-05-27

Bude někdy církev učící se, místo poučující?

 Komentář k prohlášení 4. zasedání 35. synodu ČCE "Žijeme spolu v jedné církvi"


"Ty se tedy nazýváš židem, spoléháš na zákon, chlubíš se Bohem a tím, že znáš jeho vůli a vyučován zákonem dovedeš rozpoznat, na čem záleží. Myslíš si, že jsi vůdcem slepých, světlem těch, kteří jsou ve tmách, vychovatelem nevzdělaných, učitelem nedospělých, protože máš v zákoně ztělesnění všeho poznání a vší pravdy. Ty tedy poučuješ druhého, a sám sebe neučíš?"

Když se vyjadřuji ke své bývalé církvi, manželka z toho vždy znervózní. Prý proč to dělám? Nechtěli nás tam, už jsme se od toho osvobodili, proč se k tomu vracet? Ano, proč? Jednak jsem sám v době, kdy jsem byl nejen jejím členem, ale dokonce i farářem a aktivní na mnoha polích, nesl s nelibostí, když někdo jen prásknul dveřmi, a ani neřekl, proč? Současně, i když jsem dnes necírkvením křesťanem, neztrácím vztah k jiným křesťanům přes společně sdílenou víru, vyjadřuji se i k jiným církvím. ČCE ale hraje prim, hlavně proto, že ji dobře znám, lépe, než je jí milé. Církve obecně nemají rády kritické hlasy. Ale i těch je třeba. Beru velmi vážně slova Ezechielova ze 3, 18 (he) a 33, 8 (he), která chápu i tak, že nakonec každý, kdo ví, že něco není v pořádku, má povinnost to říct, jinak je spoluvinný. Počítám s tím, že se členové ČCE budou jen vztekat, jako i nad ostatními mými kritickými články, ale já si tím možná jen čistím svědomí, že jsem jen tak nepráskl dveřmi a neodešel bez rozloučení.

Týká se to i mého komentáře k poslednímu prohlášení 4. zasedání 35. synodu, které, jak ČCE znám, se sice tváří jako postoj celé církve, ale, jak i z jejího prohlášení vyplývá, především však mluvím ze zkušenosti, spíš vyhrotí spory, které na dané téma bublají v ní i v jiných církvích už dávno.

Jde o homosexualitu a vztah církve k ní. Toto téma kvasí na různých debatních serverech, na Evangnetu  svého času v jakémkoliv tematické vlákně, až správcové projekt diskuse raději úplně odpískali. I velmi laskaví a ideálů plní křesťánci propadají hněvu, hulvátství a jiné sprostotě. Hlavně proto, že jsou dnes jiní, kteří to vidí jinak, ale jinak jim to neumějí podat, než provokacemi a zesměšňováním.

Napřed se zmíním o svém vztahu k tomuto tématu. Nebyl jsem s ním vždy vyrovnán, ale vždy jsem chápal křesťanství tak, že by se mělo zastávat všech vyvržených a ponižovaných. Kristovu oběť nechápu jen jako smíření našich hříchů, ale i tak, že se postavil jednoznačně na stranu vyvrženců (Mt 25, 31-46 ř). K nim lze homosexuály bezpochyby počítat. Především se na ně dělaly dost hloupé vtipy, nebyl to jen hospodský humor, šlo i o seriózní zábavu. A to jsem se narodil až po tom, co byla zrušena kriminalizace homosexuality v naší zemi! I když socialistický stát homosexuály dekriminalizoval a vstřícnost vůči nim bývá označována za neomarxismus, fakticky byla homosexualita považována za kriminální, což ukazuje i jeden z propagandistických filmů ve formátu detektivního seriálu, jak se to tenkrát dělalo. Zde odkaz na jeden příklad z doby těsně před pádem režimu! Chtěl bych k nim být vstřícný, ale současně věřit Bibli. A to jsem věděl, že skloubit to, je těžké. Mrzelo mě to na Boha, že je k nim tak nevlídný, současně jsem se mu ale snažil dělat advokáta. Proto chápu i ty, kdo si s tím nevědí rady, a nebudu jim hned podsouvat nějaké fobie, jak je to dnes v módě (ke zneužívání tohoto pojmu viz článek faráře ČCE Tomáše Pavelky, EČČB 7-8/2015, za který byl svými souvěrci, kteří by bez tohoto pojmu nebyli zjevně schopni "argumentovat", notně pokárán).

Prvně jsem se s ním sešel na církevní půdě paradoxně u katolíků, když jsem koncem osmdesátých let usiloval o zřízení jakési ekumenické diakonie a jednou se to tam otevřelo, když se k tomu přidala jedna katolická podzemní iniciativa. Potom jsem pracoval v Blinden und Taubstummen Mission v Magdeburgu. Já tam byl kvůli nevidomým, ale byla tam i misie pro homosexuály, kterou vedl homosexuální farář. Bydlel pode mnou i se svým druhem, na jejich klienty jsem narážel pokaždé, kdy jsem procházel chodbami misie, navíc jsme měli s tím farářem v jídelně místo u jednoho stolu. Přiznám se, že jsem se zpočátku při obědě dost ošíval, ale byl to vlastně fajn chlap. O homosexualitě jsme spolu nikdy nemluvili, jen o víře obecně a nadávali jsme spolu na komunisty. Protože mě však na bohoslovecké fakultě zaujala etika, řešil jsem i tento problém; tenkrát to ještě nebylo v módě. To se spojilo s druhou linií, kterou jsem se vydal, a to s biblickou exegesí. Začal jsem docházet na obou frontách k mnohým i pro mně nečekaným závěrům (to ale není předmětem tohoto článku). Napsal jsem na toto téma i jednu práci, která je i na tomto blogu (byla uveřejněna v Teologické reflexi). Dnes mám i blízké osoby, které jsou orientovány homosexuálně.

ČCE je mnohými vnímána jako církev, která v této věci jde jaksi proti ostatnímu křesťanstvu. Bude dobré podívat se na to, jak to bylo doopravdy, abychom zase tuto iniciativu nepřeceňovali.

Předně je třeba říct, že v době, kdy jsem se v německých církvích, ať lutherských nebo u baptistů, setkával v této věci s naprostou otevřeností, v ČCE bylo silně pohoršující o tom jen vůbec mluvit. Dnes už trochu komicky působí kniha bývalého synodního kurátora MUDr. Zdeňka Susy Milování, Středokluky 1995, ISBN 80-901910-0-2. O homosexualitě se v ní píše v kapitole "Sexuální úchylky" (stry. 36nn). Na začátku se zamotá do definice úchylky, aby potom řekl, že "z úchylek se dnes nejvíc mluví o homosexualitě. Důvodem je jistě probíhající epidemie AIDS, ..." Už toto spojení homosexuality s AIDS působilo v této době alespoň o deset let opožděně (srv. i jeho článek v ČB 10/1989, kde o homosexualitě mluví jako o problému pro ČCE vnějším, jen že se o ní kvůli AIDS mluví veřejně, zajímají se o něj i věřící). Potom přebere námitky proti homosexualitě, zejména opřené o Bibli, proti tomu postaví jako druhý extrém vědecká zjištění a z nich plynoucí vstřícnost vůči homosexuálům (zmíní, že některé církve homosexuálním párům i žehnají), řeší spor o podílu vrozeného a výchovou získaného, aby nakonec spíš naznačil, že se vůbec neví, jak to je: "Homosexuál je tedy člověk postižený, měl by být jako takový chápán a sám sebe tak přijímat," (str. 39) zní jeho verdikt, podaný jako osobní domněnka. Homosexuální organizace ovšem "vyvíjejí tlak, aby se homosexualita za úchylku nepovažovala". Její vyřazení ze seznamu diagnóz považuje za chybu danou politickými ohledy. Vyzývá ovšem, "pokud proto není prostor jinde", aby se církev zapojila do odbourávání předsudků (nezmiňuje, že církev je jejich zdrojem). Výchova homosexuálů, kteří jsou "neschopní žít celý život v pohlavní zdrženlivosti, která připomíná calibát," by měla vést k odpovědnému partnerství. Nic proti tomu, leda proti zjevné preferenci toho celibátu. Motá se i na otázce, zda svěřit homosexuálům výchovu dětí. Na jednu stranu řekne, že je taková výchova nepoznamená, ale současně, že děti vychovávané stejnopohlavními páry nejsou dobře připravené pro vlastní partnerské soužití. Je prý málo dětí k adopci a hodně neplodných heterosexuálních párů, takže by to nedoporučoval. Je třeba dodat, že MUDr. Susa není odborníkem na tuto problematiku. Chyby v jeho spisu jsem mu v soukromém dopisu uctivě naznačil, ale odpověď jsem nedostal. Chudák ovšem dostal sodu od své církve, kterou hlavně pobouřilo, že s mládeží o sexualitě vůbec mluví. Podle mnohých tehdy se má mládež od sexu spíš odvádět, aby na něj vůbec nemyslela. Byla to doba, kdy mnozí křesťané považovali za hlavní poslání církve bojovat proti sexuální výchově ve školách! Susova kniha spíš zapadla, ve své době neměla žádný vliv.

Ve stejné době (1993-1994) ovšem farář Jiří P. Štorek rozjíždí v kobyliském sboru zcela jinou aktivitu, která vyústí do vzniku společenství homosexuálních křesťanů Logos. Štorek byl inteligentní člověk, měl celou věc dobře i theologicky promyšlenou, jeho silou i slabinou ovšem bylo, že byl dost nesmlouvavý, když si něco vzal do hlavy, tak to prostě udělal, i když se jiní postavili proti němu. Slabinu vidím v tom, že, jako mnoho jiných farářů, neuměl lidi získávat. On jim svoji akci prostě vlepil. Logos trpěl jedním závažným nedostatkem, na který jsem narazil náhodou, když jsem získával materiály pro svoji práci na fakultu. Nešel jsem přes Štorka, ale přes své známé homosexuální křesťany, většinou katolíky. Od nich jsem se dozvěděl, že ke Štorkovi chodí převážně katolíci, zatímco k nim, ke katolíkům, evangelíci. Důvod byl ten, že věřící homosexuálové si nemohli v té době ve svých komunitách dovolit žádné prozrazení. Druhou slabinou bylo, že tehdy tato aktivita zůstala na okraji ČCE. Většina jejích členů, zejména duchovní, ji buď ostentativně ignorovali, nebo, a to čím dál víc, požadovali její zastavení, objevily se i požadavky na Štorkovo exkomunikování (v Církevních řádech taková možnost není), a to zejména od Moravanů.

K okrajovosti této aktivity přispíval i pocit mnoha evangelíků, že je to problém vnější, že v ČCE homosexuálové nejsou. Fakt, že nikdo z Logosu členem ČCE nebyl, jim to potvrzoval. V samotném kobyliském sboru však jeden homosexuální bratr byl, ten chodil ke katolíkům. Přes veškerou vstřícnost ČCE je v ní stále tabu, že i jeden z jejích synodních seniorů byl homosexuál. Převažoval asi pocit, že ať si homosexuálové jsou, ale ať "neexhibují", drží se stranou, pak si jich nebude nikdo všímat. Tento pocit převažoval mezi křesťany. Ostatní společnost byla naopak velmi otevřená.

Klima se začalo měnit kolem roku 2000. Sice ještě v té době jsem se pokusil na toto téma otevřít debatu na Evangnetu, ale ten mi ji automaticky vyhodil a na obrazovce se mi objevila hláška "bleee!", jak chtěl být asi někdo z evangneťáků vtipný, ale brzy se toto téma probíralo i na synodech. Z vnějšku to způsobila veřejná debata o registrovaném partnerství, zároveň po jistém váhání křesťané začali využívat internet, diskuse se z uzavřených skupinek přelila do veřejného prostoru. Z nitra církve k tomu přispělo, že se do popředí dostaly nové generace, také víc protažené světem. Ale bylo to tak půl na půl, ovšem obojí krajní a nesmlouvavé pozice. Jedni horovali pro, druzí bili na poplach, vzájemně se posílali do pekel či jiných tělních otvorů. I v této době ovšem prohlásil naprosto smrtelně vážně jeden východočeský farář ČCE, že homosexualitu si vymysleli moderní theologové: "za mého mládí nic takového nebylo." Homosexualita, téma donedávna tabuizované, se přes noc stala hlavním článkem víry pro všechny strany sporu. Když jsem na jeden dopis, kterým vyzývali odpůrci registrovaného partnerství faráře, aby se modlili se svými sbory za jeho neschválení, odpověděl upozorněním, že mezi křesťany jsou i ti, kdo jej schvalují, a že by místo těchto přesilovek bylo lepší zasednout k jednomu stolu a popovídat si o tom, dostal jsem od nich výhružný dopis, že se postarají, abych už nemohl Bohu kazit jeho ovečky. Zjevně nějaké kroky podnikli, protože se o mně a mé rodině začaly šířit hnusné pomluvy, jichž se chytili i mí odpůrci v královéhradeckém seniorátu, ačkoliv tu převažovali příznivci registrovaného partnerství. Mezi oběma tábory šlo skutečně o přesilovky: předstírání, že jejich postoj je ten samozřejmě křesťanský, kdo si myslí něco jiného, je nemocný. Oba tábory usilovaly o to, dostat se do pozice, v níž by svůj postoj mohli prosadit těm druhým přes hlavy. Zvítězil tábor příznivců homosexuálů. To by mě mělo těšit, ale netěší mě, jak k tomu došlo, protože je to věci spíš na škodu. Nedošlo k tomu férovou diskusí, držící se zásad křesťanského dialogu, jak je popsán ve Fp 2, 3 (ř); Ř 12, 3 (ř) či Jk 1, 19 (ř). Je třeba podtrhnout, že to nezvládla ani jedna strana sporu!

I toto je ČCE. Je nezodpovědné
vyvolávat dojem, že jsou v ní
homosexuálové všude vítáni!
V roce 2001 bylo poprvé oficiálně požehnáno v kobyliském sboru stejnopohlavnímu páru. Také došlo k prvním coming outům, dokonce i v řadách duchovenstva. ČCE měla i lesbickou farářku, která ale své místo, když si našla partnerku, opustila. Protože byla Češka německého původu, našla si místo v německé lutherské církvi. Překvapilo mě jen, že tam musela podepsat, že se svojí partnerkou nebudou žít na faře, protože jsem se v této církvi setkal s jinými homosexuálními faráři, kteří žádný problém neměli. Někde se i homosexuálním párům žehnalo (Ženy z fary, ISBN: 80-85241-32-3). Velký problém je, že Češi často nemyslí, jen přejímají, co se v cizině dělá. Problém s Němci je, že jim byla sexuální otevřenost vždycky vlastní, až nacismus to obrátil. Po jeho pádu se k ní opět vrátili, ale už poznamenáni špatným svědomím za zločiny, mimo jiné i na homosexuálech. Je to sice dobré, ale špatné svědomí není theologie. Na druhou stranu, když jsem se na jednom českém chatu zmínil o homosexuálech zavražděných v Osvětimi, dostal jsem zlobný dopis od jednoho Žida, že jsem tím pošpinil památku jeho příbuzných, zavražděných tamtéž. To ukazuje, jak české náboženské milieu bylo v té době ještě zablokované.

Příznivci homosexuálů tedy získali navrch v roce 2005. Už nějakou dobu pracovala komise pro otázku homosexuality při synodu. Sice ji předešel SPEK, ale hned po něm vydalo 3. zasedání 31. synodu elaborát Problematika homosexuálních vztahů. Text byl připravený velmi pečlivě, podílela se na něm vedle komise i ETF UK. Bohužel velmi rozplácaně, plný málo přesvědčivých daňkoveckých odkazů na religionistiku a podobně, které byly oprávněné u starozákonních míst, ale u novozákonních už vyznívala nepřesvědčivě. Veškerá pečlivost se vyčerpala pokusem zapůsobit na synodály svojí učeností, místo aby je edukovali. Nějak jim uniklo, že většina synodálů byla odborníky v jiných oborech, a i přítomní faráři už byli většinou mimo obraz. Text byl synodály přijat bez námitek, a přece značná část členů ČCE jím byla zaskočena. Odkáži zde na jedno vzácně kultivované vyjádření přesvědčení, že se tak událo přes hlavy synodálů, spíš vahou fakultních autorit, prý by se to dnes (2018) už stát nemohlo, protože je Morava sebevědomější. Zjevně se jeho autor mýlil, protože po 4 letech se tedy objevil dokument nový, dnešní omluva.

Shrnuji, že vstřícný vztah k homosexuálům nebyl ani tehdy vlastní celé ČCE, ani většiny. Možná to skutečně, jak si myslí farář a učitel Aleš Wrana, je nějaká velmi silná "pražská bublina". Už proto mi přišlo takové prohlášení nezodpovědné, ale konkrétní kritiku si nechám nakonec. Jen doplním, že i díky spíš kašpařinám, než seriózní osvětové práci, na kterou si netroufá, faráře pro menšiny Mikuláše Vymětala (člen komise, která materiál připravila), je dnes ČCE spojována s pozitivním vztahem k homosexuálům. Je to ale trochu falešné. Vlastně první církev, která ukázala homosexuálům vlídnější tvář v ČR, byla i k hrůze mnohých evangelíků Církev starokatolická. Dokonce se v médiích objevovala tvrzení, že budou oddávat homosexuální páry, ale to bylo dementováno. Dnes se začínají i další církve stavět k homosexuálům vstřícněji.

Co zaskočilo mě, je fakt, že synod ČCE formuloval omluvu. Když padl před lety na synodu návrh, aby se ČCE omluvila těm, jimž bylo ublíženo krytím rozkrádaček ve středisku Diakonie v Travné, sešli se zástupci synodu se synodní radou a vydali pozoruhodné prohlášení (usnesení č. 36). Došli totiž k závěru, že církev se nikomu omlouvat nemůže (hlavně nikoho rehabilitovat!), protože v Církevních řádech není pravomoc k omluvám (rehabilitacím) definována ani u synodu ani u synodní rady. Nevím. Zřejmě došlo ke změnám řádů, ale to teď studovat nechci.

První, co je třeba konstatovat, že se ČCE na tomto tématu jaksi zadrhla: stále dokumenty ke stejnému tématu, které nikam nevedou a nic neřeší. Není potřeba spíš něco jiného, než omluvu? Pracoval jsem v církevním i necírkevním prostředí a odnesl jsem si z toho pocit, že v necírkevním prostředí se problémy hlavně řešily, v církevním se pouze "vyznávaly viny".

Co ta omluva řeší? Inu vlastně nic. Tak nějak se naznačí, že se někde stala chyba, moc nás to mrzí, to jsme nechtěli. Ale kde se stala a kdy tu chybu někdo pojmenuje? Na to si nějak ČCE ani jiná církev netroufá. Jistě, musí udržet vnitřní smír a toto téma je pro členy církví brizantní. Proto se v něm musí našlapovat jako kolem proložky pukavců. Je však možné vyhýbat se stále sporům? V etických otázkách se totiž obojaká vyjádření dlouho udržet nedají.

Mezi obojaká vyjádření řadím i to, že text vlastně neříká, zda jsou homosexuálové hříšníky, či ne? Věta "Na kříži na sebe vzal hřích každého člověka a ve svém vzkříšení dává každému naději nového života" se dá chápat dvojím způsobem: buď říká, že homosexuálové jsou stejně hříšní, jako ostatní lidé, ne proto, že jsou homosexuálové, nebo tvrdí, že homosexualita je hřích, ale Ježíš přišel smířit i ten (tak to na Evangnetu hlásá třeba Aleš Wrana). Přitom klíčové je právě to, zda se bude církev dále dívat na homosexuály jako na hříšníky, i když okem smířlivým?

Celý problém všech pozitivních kroků vůči homosexuálům ze strany církví je ale ten, že církve chtějí řešit problémy homosexuálů, dokonce je bránit proti předsudkům. Jaké však problémy mají homosexuálové? Nebýt církví, tak prakticky žádné. Ty jsou zdrojem předsudků vůči homosexuálům. Ale takhle to žádný ze vstřícných církevních dokumentů nikdy neřekne.

Veškerá, i ta přejná, prohlášení církví stále přistupují svrchu. My vám chceme pomoct. Ale pomoct by měly církve samy sobě. Ony neřeší problém homosexuálů, ale svůj problém, že si s nimi nevědí rady, že si nevědí rady se svými autoritami, především, jaký mají vztah k Bibli? Kvůli sobě, zdůrazňuji, vůbec ne kvůli homosexuálům. Velkým počinem, neřku-li frajeřinou, by od církve (jakékoliv) bylo, kdyby dokázala říct: "přátelé, ještě si s vámi nevíme rady. Musíme si prostudovat své svaté texty, zamyslet se nad tím, proč vás naši předkové ve víře tak odmítali, a musíme si to hlavně ujasnit mezi sebou. Mějte s námi trpělivost, případně (a to už by byla frajeřina největší!) buďte tak hodní a pomozte nám, prosím!" Ani tento dokument neřeší, jak si to srovnat s Biblí? Prohlášení, že "Bereme vážně biblické svědectví o Bohu. Věříme, že Písmo svaté se nám působením Ducha svatého aktuálně stává jeho slovem. To platí i pro ta místa, kde se Písmo vyjadřuje k homosexuálnímu chování. Čteme-li Bibli od jejího středu, totiž Ježíše Krista, říká nám zřetelně a jasně: Bůh ve své lásce přichází ke každému z nás. Tím také ovšem často překračuje hranice dané lidskými předsudky," je tak odzbrojivě a umrtvujícně pravdivé, až vlastně vůbec nic neříká. Ne jen homosexuálům, ale ani těm bratřím a sestrám, kteří si se spojením brát vážně Bibli a být vstřícný k homosexuálům nevědí rady. A i k nim by měla být přece církev vstřícná. Místo omluv nebo bojování s předsudky by měla začít s osvětou ve vlastních řadách.

Církev nakonec nemá problém s homosexuály, ale se sebou. Po dvou tisících letech přemetů, účelového kroucení vlastního vyznání, aby vyhověla nějakému režimu nebo společenské náladě (projděte si třeba všechna čísla Českého bratra!), už dnes sama neví, co je obsahem jejího poselství, a nechce si to přiznat. Tisíce generací bylo mláceno po hlavě Biblí s její nespornou autoritou; jak dnes církev vysvětlí, že nejde zase jen o jeden z mnoha pokusů být dnešní? Církev je dlužná, ale ne homosexuálům, nýbrž sobě a těm, kdo se v ní právem ptají, tuto otázku zodpovědět. Ale to by ji musela napřed analyzovat, a to by si napřed musela přiznat, že ve svém učení jasno nemá. Odpůrci vstřícnosti k homosexuálům nejsou ani tak homofobové, jak by je chtěla vidět druhá strana, nýbrž právem se ptají, zda se zase účelově neustupuje z principů, které jim církev sama namlátila do hlavy (příklad). Tu by si musela církev přiznat, že není neomylná a má se sama co učit. Dělat to proaktivně, ne až donucena vnějšími tlaky.

Průserem všech církví je, že si myslí, že sedí na pytli pravd, že je mají ve svých knihách a tradici. Jen hrábnout a nabídnout světu. Být třeba ve světě obranou proti předsudkům. Ale ten už je dávno nemá. Církev by byla ráda průkopnicí, ale může za světem jen na obě nohy pajdat. Kdyby si někdy připustila, že se musí sama učit, třeba i od světa, či od samotných homosexuálů, jimž chce pomáhat od předsudků které sama plodí, to by skutečně bylo o něčem. Ze všeho toho ale vyplývá její fatální neduh: neumí komunikovat. Ne s moderním člověkem, o kterém hloubá, ale mezi sebou. Jedinou argumentací, kterou znají, je verbální (a možná i neverbální) agresivita, lhostejno, jaký názor hájí. Byli vyučeni hrdě věřit vzdor realitě. Nejsou schopni naslouchat a učit se. To prozrazuje mělký základ toho, čemu říkají víra. Ať vstřícný nebo nevstřícný pohled ne jen na homosexuály, ani jeden postoj není argumentačně dobře ukotvený. Obě strany jsou ve své víře už dlouhodobě nejisté, jako je nejisté postavení jejích autorit, o kterých odmítají myslet, nejsou-li k tomu něčím dotlačeny. Za půl tisíciletí od galileovského obratu ve vnímání světa se stále ničemu nenaučili, jen bojují o pozice, proto se mohou jenom hádat. Jen člověk s vírou na pevném základu je schopen se něčemu naučit.

Budu-li tu parafrázovat Nevila Armstronga, omluva ČCE homosexuálům je velkým skokem pro církev, ale zanedbatelným pro lidstvo.

p.s.:    Že není ČCE ve skutečnosti s touto věcí srovnána, o tom svědčí fakt, že v přípravné komisi jsou jen příznivci vstřícného postoje k homosexuálům. Údajně je to vina odpůrců, kteří se na její práci odmítli podílet, ačkoliv jim byla místa nabídnuta. V průběhu synodu jen došlo k několika návrhům komisi zrušit, a to hlavně proto, že se její odpůrci domnívali, že jejím faktickým a nepřiznaným posláním je příprava prostoru pro uzavírání homosexuálních manželství. To předseda komise, bývalý synodní senior Daniel Ženatý, odmítl. Ovšem taková podezíravost už ke kultuře ČCE patří jako k psovi blechy.


Další informace:

Moje články na podobné téma:


p.s.: 16. 6. 2022

Kouzlo nechtěného:

Následující obrázek ukazuje jednu z reakcí, a to přímo od faráře ČCE, který nedlouho před tím v jiném vlákně prohlásil, že by to podepsal, "kdybyste se tam nenavážel do Mikuláše Vymětala". Jeho reakce prozrazuje, že ani neví, na co to reagoval tentokrát. Byl na to upozorněn, ale ani po týdnu se neopravil. To je typické pro úroveň debaty v ČCE: nikdo nic nevnímá, s ničím se neseznámí, ale domnívají se, že všechno už dopředu znají. Stačí zareagovat v minulosti mnohokrát použitými klišé, zde dosazování za homosexuály jiných skupiny církví marginalizovaných lidí. Největší problém ale je, že stejně, včetně farářů a učitelů bohosloví, přistupují k Bibli: nečtou ji, protože si myslí, že co je v ní, to v podstatě vědí. Hlavně ji komentují a užívají pro svá kázání. Tato reakce je potvrzeními problému, o kterém zde píši.


odkazy:

  • Volné pokračování: Nebýt homosexuálů ...
  • Rozhodnutí 36. Synodu ČCE o žehnání stejnopohlavním párům. Po mém soudu kompromisní, ale přiměřené klimatu v této církvi.



Další doklad toho, že ČCE není s tématem homosexuality vyrovnána, jak předstírá:

Ukázka pochází z úvodu k facebookové skupině Přátelé ČCE. Je dokladem toho, že má-li vzniknout minimálně dojem širokého konsensu mezi členy církve, je nezbytné diskusi na dané téma zakázat.

2022-05-08

Pravdu mám já

 V tom se nemohu mýlit!

Nebo chcete říct, že jsem se spletl, když jsem odhadoval, že toto mé prohlášení čtenářskou obec rozdělí do dvou skupin, z nichž první se otřepe odporem, kdežto druhou potěší, že jsem se konečně odkopal, co jsem doopravdy zač? Proč ale chceme na jednu stranu mít všichni pravdu, zatímco u druhých nás to popouzí: "jak si můžeš myslet, že máš pravdu ty, když ji mám já?"

V eseji o diskusích v církvi z roku 2010 jsem se mimo jiné zabýval nečistými postupy, jimiž se lidé v diskusích snaží oponenty delegitimovat a zahánět do kouta. Jedním z nich je útok na oponentovo údajné pravdomanstvi. Je možné pravdu vlastnit? A jestli ne, jak je potom vůbec možné jakkoliv s pravdou operovat: mluvit jí, hledat, odhalovat, zjišťovat, tvrdit jí, prosazovat, bojovat za ni i umírat, trpět a tak dále?

V této eseji chci poukázat na to, že takové debatérské úskoky lze dělat pouze v českém (snad i slovenském) jazykovém prostoru, že stojí na jedné české zvláštností, možná na jednom jazykově historickém nedorozumění, jímž může být protivník v diskusi zahnán do bezvýchodné situace.

Jazykovědci mezi vámi už určitě přemýšlejí o tom, jak by to řekli jinak, že? Inu v němčině to zní "Recht haben", anglicky "to be right", v jazyku, který konstituoval gramatiku evropských jazyků, v latině, se to řekne "iustum esse", v řeckém Novém Zákoně podobný obrat s pravdou (leda nepřesný překlad J 13, 13 v ČEP) nenajdeme. Žádný z jazyků, jak je patrné, nekonstruuje to, čemu my říkáme vlastnictví pravdy takovým pohoršlivým způsobem. Pouze nám blízká němčina (neboť se vyvíjela v těsné blízkosti s češtinou) tu mluví o vlastnění. Ale německé "Recht", stejně jako anglické "Right", neoznačuje pravdu v našem způsobu chápání pravdy, jako shody tvrzení s fakty. Jde o termíny právní: buď říkají, že máš právo, nebo že jsi v právu, tak i latina. Dnes exponované jazyky ruština a ukrajinština, podobně označují toho, kdo tvrdí pravdu, jako pravého, opravdového, nebo oprávněného. Španělské "estar en lo cierto" vytváří dojem, že pravdomluvec stojí na pevném základu. Ještě zajímavější je francouzské "avoir raison" či italské "avere regione", které by při otrockém překladu mluvilo o tom, že má někdo důvod. V debatách těmito jazyky by tudíž nebylo možné nachytat partnery na údajném pocitu, že jsou majiteli pravdy. Jejich jazyky takovou představu nenavozují, zatímco český debatér jinou možnost, jak to formulovat, nemá.

Ale i v češtině jde o nedorozumění. Připomenu eufemismus, jímž se nepřímo říká, že někdo zemřel: "už je na pravdě boží". Jestli je otázkou, zda lze pravdu vlastnit, pak je tu další problém, zda je možné na pravdě být". Ano, pokud si ujasníme, že toto úsloví, stejně jako to problematické jmění pravdy, vzniklo v dávných dobách, kdy slovo pravda mělo i v češtině jiný význam. Přeloženo do dnešní češtiny by to znělo, že je na spravedlnosti boží, tedy před božím soudem. A tím se dostáváme zpět k onomu německému recht haben = ten, jehož tvrzení se shoduje s fakty, je v právu, má právo svá tvrzení hlásat i obhajovat, že i na tom božím soudu jeho tvrzení obstojí.

Co nás pohoršuje, je-li někdo přesvědčen, že to, co říká je pravda? Má snad tvrdit a hlásat něco, o čem takto přesvědčen není? To by byl lhář. Ale útokem na jeho pravdomanství se dá oponenta snadno zmást k tomu, aby se zastyděl, sám svá tvrzení zpochybnil aby obvinění z pravdomanství odvrátil, a tím se teprve dostal svému protivníkovi na lopatu. Jenomže česká mentalita byla hodně formována pocity frustrace a závisti lůzrů, pro které byl každý, kdo něco má, lump. Buď si to drahé auto, mobil, nebo pravda. V našem lidu je bohužel velmi snadné použitím slovesa mít vyvolávat nelibost vůči podmětu.

K tomu se pak druží potřeba pravdu rozmělňovat v jakémsi kvázi skepticismu. Pilát se v J 18, 38 (ř) ptá, co je to pravda? Ale není to pokorná skepse intelektuála, který ví o úskalích poznání a poznávání (ještě že má čeština vidy!). Je to projev zbabělého alibismu státního úředníčka, který má pocit, že schová-li se za nejednoznačnost či mnohoznačnost faktů, nikdo od něj nemůže čekat zodpovědné rozhodnutí. Avšak, i když si je jist svojí pravdou, stejně se nechá okolnostmi dotlačit k špatnému a nesmyslnému rozhodnutí.

Dnešní rozostřování pravdy také nemá nic společného s intelektualitou. Mohlo se to zdát tak v devadesátých letech po pádu Železné opony, kdy představa, že nikdo nevíme s jistotou, co je pravda a že tak může mít každý nějakou tu svou, slibovala možnost pokojné koexistence stoupenců různých věr, názorů a pověr. Ale i tato představa, shoda na nepravdě, byla falešná. To ukazuje dnešní diskurs o mnoha společenských otázkách, od homosexuality, přistěhovalectví přes COVID až po ruskou agresi vůči Ukrajině. Nikde hledání pravdy a zájem o ní, natož snaha druhou stranu přesvědčit. Kde není víra v pravdu, zůstává jen snaha porazit nepřítele, či alespoň uzavřít smlouvu o neútočení. Rozbředlost pravdy a přesvědčení přešla do fanatické "zásadovosti", stejně povrchní, jako byla "tolerance" postavená na skepsi vůči pravdě.

Když zabrousím do církevního prostředí, slyšel jsem v jednom kázání, že si nesmíme myslet, že víme, co je správné a co ne. No jo, pane faráři, a jak tedy potom máme vědět, jak máme jednat správně? Samozřejmě máme zůstávat v nejistotě a platit si u církve odpuštění. Kázání jiného faráře bylo demagogicky postavené na Husově výroku: "Slyš pravdu, hledej pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, mluv pravdu, braň pravdu až do smrti," že Hus prý nikde neříká "měj pravdu". A jak tedy poznáme, co to máme slyšet, hledat, učit, milovat, mluvit a bránit i za cenu svého života? Všechno jen plytké hrátky s oním nedorozuměním v češtině.

Dnes je na tomto postavená informační diverze, zejména za časů COVIDu, tím víc při zpochybňování ruské agrese. Vždy se opakují slova o tom, že všechno může být jinak, nikdo nemůžeme vědět, jak je to doopravdy a každý má pravdu svoji. I marxismus byl postaven na demagogii o třídní podmíněnosti pravdy, takže pravdivost pravdivosti určoval třídní zájem. To vše jen ve snaze otevřít dveře tzv. alternativní pravdě = lži, považované za jinou pravdu. Relativizace pravdy, která se pěstovala v intelektuálních kruzích 90. let, se nyní vrací v podobě nečekané - fake news, které se rády prezentují jako jiná, ne mainstreamová, pravda, proti které mohou něco namítat jen pravdomani.

Sledování a hledání pravdy nesmí vymizet z našeho života ani diskuse. Bohužel ona nepochopená česká (i slovenská) formulace nasměrovala chybně tázání po pravdě: místo abychom se ptali, co je pravda a jaká je pravda, řešíme, kdo ji má, kdo si ji mít zaslouží?

Pravdu nikdo nemá. To není ani podstatou onoho nešťastného českého obratu, který dřív takovým nebyl. Pravdu nemá žádný člověk, žádná strana, hnutí, náboženství nebo církev, dokonce ani tu svoji. Pravdu nestanovuje žádná moc, ani zákon nebo úřad. Pravda je pravdou sama o sobě, my se jí svými výroky a přesvědčeními pouze dotýkáme, ale to, že ji nikdo nevlastní, neznamená, že není. Jen není majetkem. Je třeba být přesvědčen o pravdivosti toho, co tvrdíme, jinak bychom byli podvodníky nebo pokrytci. Zároveň je ale totéž třeba vnímat u druhé strany, proto se vědomě vzdát pokušení nahradit nedostatek argumentů osobními útoky na jeho mravní integritu obviňováním z pravdomanství. Jestli vám někdo vyčítá, že si myslíte, že máte pravdu, co by asi na podobnou otázku odpověděl sám? To odhaluje její nesmyslnost.

Ta česká formulace je nešťastná. To ale neznamená, že bychom museli nutně hledat lepší. Takové pokusy končí ve šroubovaném nebo škrobeném vyjadřování, případně ve vytváření života neschopných novotvarů (např. host - hostka), tedy v trapnosti. Přijměme řeč, jak jsme ji dostali od předků a obrozenců. Jen je třeba být si vědom jejích úskalí, abychom je nezneužívali, ale také se nedali zneužít.

V hledání pravdy i v diskusích (lhostejno zda přímých nebo mediovaných) je třeba být asertivní v tom, že budeme opravdu přesvědčeni o tom, co říkáme, a netřeba to zapírat. Kdyby nám někdo vyčetl, že si myslíme, že máme pravdu, je namístě odpovědět, že ano, jinak by byl člověk podvodník a lhář. Pravdu lze podkládat jen argumenty, takto je třeba prověřovat svá tvrzení, pokud se setkáme s opačnými výroky, ale také vyžadovat totéž od svých oponentů. Osobní útoky, vtípky, zesměšňování, toho je třeba se vzdávat a také to odrážet. Jen věcnost nás může dovést blíže skutečné pravdě, v tom se opravdu mýlit nemohu, proto pravdu mám já 😀.

"Pravdu má jenom bouchačka"

John Hardy, traditional, Greenhorns


Odkazy: