Pokus dát si od AI poradit postupy při exegezi.
Inspirován jedním pořadem o AI v Českém rozhlasu jsem se pokusil dát si od AI poradit:
Výsledek:
Jistě, rád vám pomohu s exegesí textu Matouš 25:31-46. Tento text je známý jako “Podobenství o ovcích a kozlech” a je to jedno z posledních učení Ježíše v Matoušově evangeliu.
Podívejme se na několik klíčových bodů:
Kontext: Tento text je součástí pátého a posledního velkého učení Ježíše v Matoušově evangeliu1. Je to závěrečná část jeho učení o posledních věcech1.
Hlavní postavy: Hlavními postavami jsou Syn člověka (Ježíš), ovce (spravedliví), kozli (hříšníci) a “nejmenší z těchto” (lidé v nouzi)1.
Hlavní téma: Tento text popisuje konečný soud, kdy Ježíš “přijde ve své slávě” a oddělí “ovce” (spravedlivé) od “kozlů” (hříšníky)2. Ovce jsou odměněny za to, že se staraly o “nejmenší z těchto”, zatímco kozli jsou potrestáni za to, že je zanedbali1.
Interpretace: Existují různé interpretace toho, kdo jsou “nejmenší z těchto”. Někteří věří, že se jedná o všechny lidi v nouzi, zatímco jiní tvrdí, že se jedná o křesťany v nouzi1. Důležité je, že Ježíš vyzývá ke službě a lásce k bližnímu.
Aplikace: Tento text nás vyzývá, abychom se starali o ty, kteří jsou v nouzi, a ukazuje, že naše činy vůči nim jsou považovány za činy vůči Ježíšovi3.
Doufám, že toto vám pomůže lépe porozumět tomuto textu. Pokud máte další otázky, neváhejte se zeptat!
I když jsem nečekal nic moc, tohle předčilo i mé neočekávání! Nevím, bude-li někdy AI s to nahradit práci líných studentů bohosloví a farářů, ale zatím to na to nevypadá.
Jinak jsem si od AI nechal udělat obrázky na téma: Udělej mi futuristický obraz soudu nad národy podle Matoušova evangelia, 25. kapitoly, veršů 31-46. Schválně jsem to takto rozepsal, protože většinou biblický text při takových příležitostech AI ignoruje. Jak se jí to povedlo nyní, posuďte sami.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Pravidla diskuse:
1. mluvit věcně, výstižně a ne zbytečně dlouze.
2. mluvit k věci.
3. nechat mluvit i domluvit a vnímat druhé.
4. reagovat na řečené, ne na domněnky.
5. nepodsouvat, co druhý neřekl.
6. nevyvracet, co druhý netvrdí.
7. respektovat čest oponenta.
8. oponent není satan ani třídní nepřítel, ani není nemocný.
9. pravda se dokazuje argumenty, ne silou hlasu, velkými písmeny ani hrozbami a nadávkami.
10. jiný názor je třeba pochopit, i když ne nutně přijmout, zásadně však není tvým úkolem ho potřít.
" ... lidským hněvem spravedlnost Boží neprosadíš." (Jk 1, 20)
SLUŠNÝ ČLOVĚK MÁ JMÉNO, ANONYM JE HNUSNÝ SRAB A JEN NICKY POUŽÍVAJÍ NICKY!